تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی شهید دكتر چمران - مسلسل دستی جدید سی بی جی
پست های ویژه
نظرسنجی
از کدام بخش سایت راضی هستید؟لوگو سایت
لوگوی ما


لوگوی دوستان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اینترنتی امدادگران ایران  www.emdadgar.com

آمار و اطلاعات

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

امروز :

بروز رسانی:

تاریخ افتتاح سایت: 1/10/1388

ورودی های سایت
منبع ها
این وب سایت علاوه بر مطالب اختصاصی خود از بهترین مطالب وب سایت های زیر هم استفاده كرده است :

آموزش نظامی

امدادگر

امکانات سایت

این سایت را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر سایت ایمیل بزنید !    این سایت را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

 

رتبه ما در گوگل
حمایت از ما
شما می توانید با لینک کردن ما در وبلاگ یا سایت خود ما را حمایت کنید: پایگاه اطلاع رسانی شهید چمران www.ShahidChamran.Net

CBJ  MS

 

طراحی و توسعه سیستم این سلاح حدود بیست سال پیش در ایالات متحده آمریکا آغاز گردید.یک مهندس سوئدی با استفاده از اطلاعاتی که در این زمینه داشت با کمک شرکتی در ایالات متحده مسلسل کوچکی با نام  VIKING را تولید کرد.

این مسلسل در آگوست 1983 به عنوان یکی از پنج مسلسل کوچک توسط پیاده نظام جان (jane)  انتخاب گردید.اما پس از مدتی ، وی شرکت را ترک کرد و به سوئد و کارخانه Carl Gustaf برگشت.پس از گذشت سالها ،شرکت CBJ TECH AB  استقلال خود را بدست آورد و توسعه این سلاح ادامه یافت تا اینکه به سلاحی کاملا جدید تبدیل گردید.

تفنگهای متنوعی برای سربازان در موقعیتها و اهداف مختلف وجود دارد.اما از آنجایی که در قرن اخیر ، ارتش ها بدنبال یک کالیبر و یک تفنگ برای سربازان بوده اند با پیشرفت تکنولوژی ، تقاضاها برای تفنگهای کوجکتر و مؤثرتری که در محدوده 400 متری کاربردی باشد ، افزایش یافته است.

تا کنون آرزوی اسلحه سازان همیشه این بوده که همه ویژگیهای تپانچه ، ( PDW سلاح دفاع شخصی ) ، مسلسل کوچک ، کارابین ، تفنگهای تهاجمی و سلاح حفاظتی سبک را در یک سلاح کوچک جمع کنند.اما هم اکنون این کار با کمک یک فشنگ پیشرفته و همینطور تکنولوژیهای مدرن ، میسر شده است.

این سلاح مدرن باسیستم قابل تغییر CBJ  ، متنوع ترین سلاح موجود در بازار میباشد.این سلاح قابلیت آنرا دارد تا با ایجاد تغییرات بسیار کوچک در شکل و ترکیب اصلی اش در نقشهای بسیار متفاوتی ایفای نقش کند.

یک ( PDW سلاح دفاع شخصی ) مناسب استفاده فرماندهان ، رانندگان خودروها ، سرنشینان تانکها ، خلبانان ، مسلسل چی ها و پرسنل حفاظتی می باشد.لوله CBJ MS قابلیت آنرا دارد تا به سرعت به لوله 19×9 میلیمتر پارابلوم تغییر یابد و در اهداف ویژه و یا آموزش مورد استفاده قرار گیرد.فقط کافیست لوله اش تعویض شود.سایز کوچک و وزن کم سلاح نیز سبب میگردد تا حمل آن حتی با وجود قدرت شلیک بالایش آسان شود.حمل این سلاح هم در جلد غلاف چرمی و هم بوسیله بند حمل صورت میگیرد.

سیستم قابل تغییر CBJ با متعلقات آن

وقتی CBJ MS در قالب یک سلاح پشتیبانی سبک مورد استفاده قرار گیرد به یک دوپایه قابل نصب و خشاب 100 تیری مجهز میشود.این سلاح در موقعیتهای دفاعی و پناهگاهی بسیار مؤثر واقع می شود ، همچنین برای جنگ در مناطق تنگ و باریک عالی بنظر می رسد.دوپایه و خشاب بزرگ سلاح باعث شلیک اتوماتیک مؤثر و مداوم تا محدوده 400 متری و فواصل کوتاهتر می شود.

CBJ در قالب سلاح پشتیبانی سبک به یک دو پایه قابل نصب و خشاب ۱۰۰ تیر مجهز است

دوپایه در واقع کار تیراندازی و کنترل سلاح را آسانتر می کند.در صورت لزوم و در طول چند ثانیه می توان با تغییر خشابهای استاندارد و برداشتن دو پایه سلاح را به یک  ( PDW سلاح دفاع شخصی ) و یا ( LAW سلاح تهاجمی سبک ) تبدیل کرد.

این سلاح می تواند تا محدوده 400 متری مانند یک مسلسل عمل کند ! علاوه بر آن کنترل این سلاح کار آسانی است بطوریکه می توان آنرا حتی با سلاحهایی همچون FN M1 N1 LMG مقایسه کرد.بطور نمونه می توان گفت CBG درقالب LMG (تیربارهای سبک ) برای آتش اتوماتیک و مداوم در فواصل بین 200 تا 400 متری بسیار مناسب به نظر می رسد.

CBJ MS سلاحی است که با گلنگدن باز شلیک می کند و درزمان شلیک گاز تشکیل شده تحت فشار خارج می شود.اما اگر تیرانداز ترجیح دهد با گلنگدن بسته شلیک کند ، در عرض چند ثانیه می تواند به کمک پین شناوری با گلنگدن بسته تیراندازی کند.

گلنگدن در طول خارج شدن پوکه فشنگ ، آنرا کاملا احاطه می کند.دسته گلنگدن نیز دارای مکان و طراحی مؤثری است و دکمه ای در قسمت انتهایی و عقب گیرنده دارد که به راحتی با انگشت به عقب کشیده می شود و با انگشتان هر دو دست ( چپ و راست ) کار می کند.

میزان شلیک اتوماتیک بودن این سلاح نسبتا کم می باشد و همین مسئله سبب می گردد تا کنترل آن آسان گردد.طراحی سلاح محکم ، اما ساده و قابل اطمینان می باشد . وقتی ضامن دستی سلاح به حالت ایمن فشار داده شود ضامن قبضه در حالت جلو (به ضامن) قفل می شود .

حالت تغییر بین آتش نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک سلاح بوسیله ماشه دو مرحله ایکنترل می شود . در مرحله اول آتش نیمه اتوماتیک و مرحله دوم آتش کاملا اتوماتیک فراهم می شود . این سلاح بر طبق متدهای مدرن تولید همانند قالب گیری فلزی ، ریخته گری ، غلطک زنی سردپروفیل های فولادی و غیره ساخته شده است . در قسمت بالای ، رسیور ریلی قرار دارد تا تجهیزات مربوط به آلات نشانه گیری نوری و دیگر تجهیزات بر روی آن نصب شود .

همه اجزای سلاح از فولاد ضد اسید ساخته شده است که بسیار بهتر از فولاد ضد زنگ می باشد . زیرا جنس این فولاد سبب می گردد ، سلاح در مقابل پوسیدگی و خردگی مقاوم باشد . سیستم این سلاح جدید بر اساس مدرن ترین متددهای فراتکنولوژی تولید ، صورت گرفته است از اینرو میتوان گفت این سلاح بسیارفراتر از یک سلاح گرم آماده است و دارای سیستم بسیارقابل انعطافی می باشد .

 

مختصات فنی مسلسل CBJ MS

کشور سازنده

سوئد

کالیبر

25×6.5 CBJ  و 19× 9 MM

نوع عملکرد 1

در صورت گلنگدن باز با خروج گاز تشکیل شده در زمان شلیک

نوع عملکرد 2

در صورت گلنگدن بسته با پین آتش شناور ،گاز تشکیل شده در زمان شلیک خارج می شود

آتش انتخابی

آتش انتخابی با کشیدن ماشه دو مرحله ای

سیستم ضامن

ضامن دستی و ضامن قبضه ای

میزان نواخت تیر چرخه ای

700 گلوله در هر دقیقه

ظرفیت خشاب

20 و 30 و 100 گلوله

مگسک نوک لوله

قابل تنظیم برای ارتفاع

دوربین شب

نور تریتم (بتا ) در دوربین جلو سلاح

مگسک نشانه گیری

نوع حلقوی،سه حالته،قابل تنظیم جهت آلات نشانه گیری

امکانات نشانه گیری

ریلی جهت نصب هر نوع سیستم نوری

طول در حالت جمع شدن

6.5×25 / 9×19 mm

363 میلیمتر / 333 میلیمتر

طول در حالت باز شده

6.5×25 / 9×19 mm

565 میلیمتر / 535 میلیمتر

طول لوله با 9 میلیمتر

170 میلیمتر

طول لوله با 25×6.5 cbj

200 میلیمتر

ارتفاع با خشاب 20 تیر

189 میلیمتر

ارتفاع با خشاب 30 تیر

240 میلیمتر

عرض

44 میلیمتر

وزن سلاح بدون مهمات

2800 گرم

وزن سلاح با 30 تیر  25×6.5 cbj

3050 گرم

برد سلاح با 9 میلیمتر

200 متر

برد سلاح با  25×6.5 cbj

400 متر

 
 

ارسال شده ایوب سیستم در تاریخ‌ جمعه 29 مرداد 1389 - 05:55 ب.ظ | نظرات (- -)

+ صفحات سایت +